Skip to content
Independent·Affiliate-disclosed·Spec-verified·Prices verified and dated
Home / Pets / Raw Paws Pet Food
Raw Paws Pet Food · Spotlight

Raw Paws Signature Blend Beef Recipe Frozen Raw Pet Food, 1 lb and 3 lb Rolls

A frozen raw roll of beef muscle meat, organ and bone for dogs and cats, labelled for intermittent or supplemental feeding, $8.99 for 1 lb and $23.99 for 3 lb on Raw Paws' store on 2026-09-30.

Lifespan Vault earns an affiliate commission when you buy through links on this page, at no extra cost to you. It does not change our rankings or our verdicts.

Raw Paws Signature Blend Beef Recipe frozen raw pet food roll beside a portion of the ground blend

QUICK VERDICT

Raw Paws Signature Blend Beef Recipe is ground beef meat, organ and bone sold frozen in 1 lb and 3 lb rolls by an Indianapolis company. Its own product page labels it for intermittent or supplemental feeding only.

PRICE
$8.99 to $23.99
Listed price range · Verified 2026-09-30
Best for
Owners who want a frozen raw beef blend to feed intermittently or alongside their pet's main diet, who value a short beef-only ingredient list with a published guaranteed analysis and calorie count, and who can order $199 or more of frozen food at a time or accept the $30 flat shipping rate.
Skip if
You want published pathogen testing or a kill step before you feed raw; you have little freezer space; or you live in Alaska or Hawaii, since Raw Paws does not publish whether frozen orders ship there.
Tier
Entry
By Ryan · Founder
Published Oct 2, 2026 · 3 min read
✓ Pricing Verified 2026-09-30

Raw Paws Signature Blend Beef Recipe is a frozen raw food for dogs and cats from Raw Paws Pet, Inc., a family business in Indianapolis that its About page says was founded in 2014. The product page gives the blend as 80% meat, 10% organ and 10% bone, made in the USA in small batches weekly. The ingredients are beef round, beef meat, beef bone, beef heart, beef tongue, beef liver, beef kidney, beef spleen and beef suet, and the page says there are no artificial ingredients, additives or fillers. Raw Paws does not say whether the heart and tongue fall in the meat share or the organ share.

The product page says the blend is intended for intermittent or supplemental feeding only, and no AAFCO statement appears on the brand's pages. Other Raw Paws material reads differently: a gallery image calls it great for all pets, puppies and kittens included, the page lists kitten serving amounts, and the Our Products page says most customers serve the blends as is. The Signature Blends collection page, which lists the Beef Recipe, says the food delivers balanced nutrition and is a simple and complete feeding solution, and a brand blog post lists the recipe among complete frozen raw diets. Calcium, phosphorus, vitamin and mineral levels are not published. The guaranteed analysis is 15.6% crude protein minimum, 10.3% crude fat minimum, 4.5% crude fiber maximum and 70.1% moisture maximum, with 2,269 kcal/kg or 64 kcal/oz.

The page says the beef comes from free-range cattle raised without antibiotics, steroids or added hormones, sourced locally in Indiana, and that the blend is made in a licensed and inspected facility. Grass-fed appears only in gallery images. No facility name or location, farm name or sourcing certification is published, and Raw Paws describes no pathogen testing, high pressure processing or other kill step. A brand blog post claims HACCP and food safety certification from an unnamed accredited third party. Its Raw Feeding Guide asks owners to wear gloves, keep raw food apart from other food, and disinfect prep surfaces.

Raw Paws gives two thawed windows: 4 to 5 days on the product page, up to 4 days in the guide. The store shows $0.50 per oz for the 3 lb roll and $0.56 for the 1 lb. By the published table, a single roll ships at the $30 flat rate for frozen orders under $199, more than the roll itself, although the Our Products page advertises free shipping with no threshold. Orders ship within the US only, the same day when placed before 2 pm EST Monday to Thursday or 1 pm EST Friday, and not on weekends.

Wrong, damaged or thawed items must be reported within 3 days of delivery. A pet refusing the food is not a valid reason for a return, no change of mind window is published, and no warranty is published for the food.

Decided?
$8.99 to $23.99 · Raw Paws Pet Food Signature Blend Beef Recipe, 1 lb roll (SKU 60555CHUB) and 3 lb roll (SKU 505555CHUB)
Get the Signature Blend Beef Recipe, 1 lb roll (SKU 60555CHUB) and 3 lb roll (SKU 505555CHUB) →
Best for

Owners who want a frozen raw beef blend to feed intermittently or alongside their pet's main diet, who value a short beef-only ingredient list with a published guaranteed analysis and calorie count, and who can order $199 or more of frozen food at a time or accept the $30 flat shipping rate.

Skip if

You want published pathogen testing or a kill step before you feed raw; you have little freezer space; or you live in Alaska or Hawaii, since Raw Paws does not publish whether frozen orders ship there.

Specifications

ProductSignature Blend Pet Food for Dogs & Cats, Beef Recipe, sold as separate 1 lb and 3 lb listings
FormatFrozen raw ground roll; the product page says to cut it into quarters or halves, or serve it whole
Sizes and SKUs1 lb roll, SKU 60555CHUB, store-listed weight 454 g; 3 lb roll, SKU 505555CHUB, store-listed weight 1361 g; the net weight on the roll label is not legible in the product photos
Composition80% meat, 10% organ and 10% bone per the product page; whether heart and tongue count as meat or organ is not published
IngredientsBeef Round, Beef Meat, Beef Bone, Beef Heart, Beef Tongue, Beef Liver, Beef Kidney, Beef Spleen, Beef Suet; a gallery image gives the same list
Guaranteed analysisCrude protein 15.6% min, crude fat 10.3% min, crude fiber 4.5% max, moisture 70.1% max
Calories2,269 kcal/kg and 64 kcal/oz; labelled ME on the product page and calculated ME on the roll
Nutritional adequacyIntended for intermittent or supplemental feeding only, per the product page; no AAFCO statement published; a gallery image reads great for all pets, adults, seniors, puppies and kittens; the Signature Blends collection page, which lists the Beef Recipe, reads balanced nutrition and a simple and complete feeding solution, and a brand blog post lists the Beef Recipe among complete frozen raw diets
Not publishedAsh, calcium, phosphorus, vitamin and mineral levels, and bone grind size
Feeding amounts, dogs4 oz per 10 lbs of body weight up to 30 lbs; 3.2 oz per 10 lbs from 30 to 100 lbs; 2.8 oz per 10 lbs above 100 lbs
Feeding amounts, catsKitten 0.8 oz per 1 lb of body weight; adult 2 oz per 5 lbs; senior 1.8 oz per 5 lbs
TransitionA gallery chart moves from 25% to 50%, 75% and 100% raw over 4 weeks; Raw Paws says not to mix kibble with raw food, and to feed raw in the morning and the current diet at night
SourcingSourced locally in Indiana from free-range cattle raised without antibiotics, steroids or added hormones, per the product page; grass-fed appears in gallery images only; farm names and certifications not published
ManufacturingMade in USA in small batches weekly, in a licensed and inspected facility per the product page; the Our Products page says the facility processes food for human consumption; facility name, location, operator and licence number not published
Food safetyPathogen testing, high pressure processing or any other kill step, and an avian influenza statement are not published; the Raw Feeding Guide calls for gloves, storage apart from other food in the lowest compartment of the fridge, and disinfected prep surfaces; a brand blog post says Raw Paws Pet Food is HACCP and food safety certified by an accredited third party, certifier not named
Thawing and storageThaw in the fridge for at least 24 hours; feed within 4 to 5 days of thawing per the product page, or up to 4 days per the Raw Feeding Guide; frozen life up to 2 years in the guide and 24 months in a gallery image; food uneaten after 30 minutes goes back in the fridge for up to 24 hours or is discarded; a brand blog post says to remove uneaten food after about 15 to 30 minutes at room temperature
Delivery packagingFrozen with dry ice; the product page says a foam cooler and the Our Products page a Styrofoam cooler, while the homepage and shipping FAQ say eco-friendly coolers without naming a material
Price$8.99 for 1 lb, shown as $0.56/oz, and $23.99 for 3 lb, shown as $0.50/oz, on Raw Paws' store on 2026-09-30; no sale price
Auto Ship15% off the first order, 5% off later orders: 1 lb $7.64 then $8.54, 3 lb $20.39 then $22.79; delivery every 1 to 7 weeks or every 2, 3 or 4 months; skip, pause or cancel anytime per the Autoship page; one-time purchase available
Shipping costFrozen orders free at $199 and over, $30 flat rate below; non-frozen items count toward the $199; the Our Products page advertises free shipping without a threshold
Shipping daysSame day before 2 pm EST Monday to Thursday and before 1 pm EST Friday; no weekend shipping; the homepage says ships same day without these cutoffs; the shipping page and policy call the schedule estimated for orders with frozen items
Delivery areaUS only; the transit map covers the contiguous 48 states in bands from 1 to 2 days near Indiana to 5 to 7 days in parts of Nevada and California; Alaska and Hawaii not published, although the homepage says Available Nationwide; local pickup in Indianapolis
ReturnsWrong, damaged, thawed or defective items reported within 3 days after delivery, and photos may be requested; a pet refusing the food is not a valid reason; no change of mind window, restocking terms or refund versus replacement terms published
WarrantyNone published for the food; the Terms of Service provide products as is, without warranties of any kind
CompanyRaw Paws Pet, Inc., trading as Raw Paws Pet Food, Indianapolis, Indiana; founded in 2014 and described as a family business and woman-owned business on the About page; warehouse at 5601 Fortune Circle South, given as Suite N on the About and Contact pages and Suite P in the contact-information and privacy policies
SupportPhone or text (317) 509-9811, email customerservice@rawpawspet.com, or live chat; a free meal plan is offered from raw feeding specialists whose qualifications are not published
Pricing verified2026-09-30
Frequently asked

Raw Paws Pet Food Signature Blend Beef Recipe, 1 lb roll (SKU 60555CHUB) and 3 lb roll (SKU 505555CHUB) - buyer FAQ

How much does Raw Paws Signature Blend Beef Recipe cost?

On Raw Paws' store on September 30, 2026, the Beef Recipe was $8.99 for a 1 lb roll and $23.99 for a 3 lb roll, which the store shows as $0.56 and $0.50 per ounce. Neither listing had a sale price. Auto Ship takes 15% off the first order and 5% off after that. Frozen orders under $199 pay a $30 flat shipping rate.

Is Raw Paws Beef Recipe a complete diet for my dog or cat?

The product page says the Beef Recipe is intended for intermittent or supplemental feeding only. Raw Paws publishes no AAFCO nutrient profile and no calcium, phosphorus, vitamin or mineral levels for the 80% meat, 10% organ and 10% bone blend. A gallery image calling it great for all pets, puppies and kittens included, and the Signature Blends page calling it a simple and complete feeding solution, conflict with that statement.

How much Raw Paws Beef Recipe do I feed my dog?

The product page lists 4 oz for every 10 lbs of body weight for dogs up to 30 lbs, 3.2 oz per 10 lbs from 30 to 100 lbs, and 2.8 oz per 10 lbs above 100 lbs. Adult cats get 2 oz per 5 lbs. Raw Paws adds that the right amount may vary, and these figures sit beside its supplemental feeding statement.

How does Raw Paws ship frozen food, and how long does it keep?

Rolls ship frozen with dry ice in a cooler, to US addresses only. Orders placed before 2 pm EST Monday to Thursday ship that day, and nothing ships on weekends. The Raw Feeding Guide says frozen food keeps up to 2 years and fully thawed food up to 4 days in the fridge, while the product page says 4 to 5 days after thawing.

Does Raw Paws test its raw food for pathogens?

Raw Paws publishes no pathogen testing, no high pressure processing and no other kill step for its Signature Blends, and it does not name the licensed and inspected facility its product page mentions. Its handling guide asks owners to wear gloves and disinfect prep surfaces, and to refrigerate food left uneaten after 30 minutes for up to 24 hours or throw it away.

Ready to buy?

Raw Paws Signature Blend Beef Recipe Frozen Raw Pet Food, 1 lb and 3 lb Rolls

$8.99 to $23.99 · Verified 2026-09-30

Shop Raw Paws Pet Food →
Free guide · Weekly drop

The Longevity Gear Buyer's Checklist

The specs that actually decide whether a sauna, cold plunge, red light panel, or smart ring is worth it, plus the real price range for each. Get the free PDF, plus one weekly email on the gear worth buying.

If you purchase an independently reviewed product or service through a link on our website, Lifespan Vault may receive an affiliate commission.